Hosting Nedir? Hosting Çeşitleri Nedir? Hosting Ne İşe Yarar?

Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?


Web siteleriyle az ya da çok bağlantısı bulunan kişilerin sıklıkla duyduğu hosting nedir? Hosting ne işe yarar? Sorularına cevap verdiğimiz bu yazımızda, hosting çeşitleri hakkında da farklı bilgilere yer verdik.


Hosting Nedir? Hosting Ne İşe Yarar?


Özellikle bu sorunun ilk kez muhatabı olanlarında rahat bir şekilde anlaması için, kalabalık ve anlaşılması güç terimler kullanmak yerine hosting tanımlamasını, daha anlaşılır bir şekilde yapalım.


Hosting; Web sitesinde yayınlanan tüm yazılı ve görsel içeriklerinin güvenli bir şekilde muhafaza edilmesini ve internet sitesinin 7/24 erişime açık halde kalmasını sağlayan bir sistemdir diyerek, hosting nedir? Sorusunu anlaşılır bir şekilde cevaplandırabiliriz.


Bu sistem sayesinde web sitesi yöneticileri sitesine yazı, resim ve video gibi farklı içerikleri rahatlıkla ekleyebilir, bu içeriklere ulaşmak isteyen insanlar ise sürekli açık olan web sitesi üzerinden ulaşabilir. Herkesin anlayacağı basit bir tanımlama yapmış olsak da, hosting hizmetini tanımlayacak farklı yabancı birçok kavram bulunmaktadır.


Özel korunaklı güçlü makineler (bilgisayarlarda diyebiliriz) ile verilen bu hizmet, dünyanın farklı bir noktasından alınmış olsa bile, yine çok uzak bir noktadan ilgili web sitesinden insanların yararlanmasına imkân tanır. Çok güçlü makine ve bilgisayarlarla verilen bu hizmet, sunucu merkezlerinden sağlanmakta olup her türlü doğa olayına ve veri hırsızlığına karşı korunmaktadır.


Hosting ne işe yarar? Sorusunun cevabı da, bu tanımlama içerisinde verilmiştir. Ancak bu hizmetin bir diğer faydası ise, belirli periyotlarda alınan yedekler sayesinde herhangi bir isteyen sorun karşısında web sitelerinin bilgilerini kurtarmaktadır.

En son yedek alınan tarihten sonraki günlerde herhangi bir sorun olması durumunda, yedek tarihindeki bilgiler tekrar aktif edilerek çok eski verilerin kaybı önlenebilmektedir.


Hosting Çeşitleri Nelerdir?


Kısaca hosting çeşitlerinin neler olduğuna da değinecek olursak, şunlardan bahsedebiliriz.


Paylaşımlı Hosting: Kaynaklarını, tek kullanıcı yani web sitesi yerine birden çok web sitesinin kullanmış olduğu hizmetlerdir. Yani tek hosting üzerinde, farklı kişilere ait web siteleri barınmaktadır. Bu web sitelerinin bilgilerinin, birbirine karışması gibi bir durum söz konusu değildir.


VPS Sanal Sunucular: Paylaşımlı hosting çeşidine göre, daha esnek ve kontrol edilebilir yapıdaki hizmetlerdir. Bu sunucularda donanımlar paylaşımlı kullanıldığından, daha sağlıklı hizmet alınması mümkündür.

WordPress Hosting: Dünyada en yaygın kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress tabanlı sitelere özel olarak sunulan, hosting servisleridir.


Dedike Sunucular: Bu hizmet, sadece satın alan kişinin kullanabileceği bir alan imkânı tanır. Sunucunun tüm imkanlarını, satın alan kişinin dilediği gibi kullanması mümkündür. Büyük ziyaretçi trafiğine sahip web siteleri, bu hizmeti tercih etmektedir.


Kurumsal Hosting: Hosting firmaları, kişi ya da kurumlara özel farklı özelliklerle paketler sunmaktadır. Bunlardan biri de, kurumsal hosting hizmetidir. Bu tip hizmetlerde, daha çok kurumsal müşterilerin ihtiyaçlarına özel özellikler atanmaktadır.
Edindiğiniz bilgiler kapsamında, ihtiyacınız olan hosting hizmetini alacağınız firmanın hizmet kalitesi hakkında da mutlaka araştırma yaparak, hizmet almanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir